Dzisiaj zapraszam Was na foto-kurs, podczas którego pokażę, jak wykonać kartkę z wykorzystaniem haftu matematycznego.
Pokazany Wam wczoraj szablon, z którego dzisiaj skorzystamy jest uniwersalny, gdyż można dzięki niemu wykonać kartkę na każdą okazję. Wczorajsza karteczka była urodzinowa, a dzisiejsza będzie recyklingowo-wielkanocna, ponieważ wykorzystałam starą kartkę wielkanocną, którą kiedyś otrzymałam.
No to zaczynamy.
Mam nadzieję, że macie już przygotowany zestaw, o którym pisałam TUTAJ.
Teraz szablon - tym razem już z opisem
Krok pierwszy
Wycinamy z papieru wizytówkowego kwadrat o wymiarach 13 cm x 13 cm. Do niego przyklejamy za pomocą cenówek lub innej taśmy wydrukowany szablon.
Krok drugi
Przygotowany kartonik z szablonem układamy na podkładce i za pomocą narzędzia z ostrą końcówką nakłuwamy wszystkie dziurki.
Krok trzeci
Kartonik z
wydziurkowanym wzorem odwracamy na lewą stronę i wybieramy sobie jeden z
narożników, od którego rozpoczniemy wyszywanie. Za pomocą cenówki
przyklejamy końcówkę nitki do kartonika w pobliżu narożnika i wkłuwamy
igłę w jego szczyt, przechodząc na prawą stronę kartonika. Od tego momentu łączymy dziurki narożnika tak, jak na załączonym szablonie
Krok czwarty
W tym momencie moglibyśmy zakończyć pracę z narożnikiem, ale proponuję jeszcze połączyć szczyty narożników z miejscem połączenia jego ramion. Na zdjęciach pokazałam jak to wygląda z lewej i prawej strony. W ten sam sposób postępujemy z pozostałymi trzema narożnikami.
Krok piąty
W miejscu wydziurkowanego koła wklejamy koło z wyciętą grafiką. Ja wycięłam koło z kartki wielkanocnej, którą kiedyś dostałam, ale Wy możecie wykorzystać jakąkolwiek grafikę o dowolnej tematyce. Koło, które wycięłam ma wymiar 8 cm
Krok szósty
Teraz przyszła pora na wyszycie ramki wokół naszego obrazka. Znowu odwracamy kartonik na lewą stronę, wybieramy sobie dowolną dziurkę, od której zaczniemy wyszywanie i przyklejamy końcówkę naszej nitki w jej pobliżu. Następnie wkłuwamy się w dziurkę i przechodzimy na prawą stronę. Po prawej stronie wkłuwamy się w 15 dziurkę i przechodzimy z igłą na lewą stronę. Tam wkłuwamy się w drugą dziurkę i powtarzamy czynności jak za pierwszym razem.
Krok siódmy
W pewny momencie
nitki zaczną mam się krzyżować czy wychodzić po dwie z jednej dziurki.
Powstaje wtedy taki trójkącik. W kształtach zamkniętych jak koło czy
owal kończymy haft, gdy ze wszystkich dziurek wychodzą po 2 nitki.
Krok ósmy
Nadszedł moment, gdy haft mamy już skończony i pora "dopieścić" naszą pracę, czyli: możemy brzegi kartonika potuszować (można to zrobić przed rozpoczęciem haftu), możemy dokleić dodatkowe ozdoby w postaci dżetów czy półprerełek, albo możemy zostawić tak jak jest. Ważne, by kartonik z haftem przykleić do bazy kartki. Ja wykorzystałam bazę o wymiarach 14 cm x 14 cm, do której dokleiłam papier scrapowy o wymiarach 13,5 cm x 13,5 cm. Do tak przygotowanej bazy kartonik z haftem przykleiłam za pomocą kleju magik, który naniosłam ok. 2 mm od krawędzi kartonika.
Cała praca prezentuje się tak
Uwaga. Wyszywając, pamiętajcie, by nitka była dobrze naprężona, ale tak, by nie powodowało to wygięcia kartonika.
Warto też, po zakończeniu haftu, za pomocą np. wypukłej części łyżeczki, wygłodzić wszystkie dziurki. Robimy to po lewej stronie naszej pracy.
Jutro nasze ostatnie spotkanie z haftem matematycznym, na którym zdradzę Wam jak samemu wykonać wzór haftu matematycznego i podam też strony z darmowymi wzorami haftów.
Warto też, po zakończeniu haftu, za pomocą np. wypukłej części łyżeczki, wygłodzić wszystkie dziurki. Robimy to po lewej stronie naszej pracy.
Jutro nasze ostatnie spotkanie z haftem matematycznym, na którym zdradzę Wam jak samemu wykonać wzór haftu matematycznego i podam też strony z darmowymi wzorami haftów.
Świetny kurs :) A kartka urocza :)
OdpowiedzUsuńDziękuję za miłe słowa <3
UsuńNo cóż zajęta byłam na UUTW i tuszu nie kupiłam, ale kartkę zrobię na 100%.
OdpowiedzUsuńTwoja jest fajna
Cieszę się Basiu, że Ci się spodobała i że chcesz zrobić podobną :-)
UsuńBardzo jasno wytłumaczone :-)
OdpowiedzUsuń